DAP Audio ZA-9250VTU 100V forstærker 250W 4 zoner
Varenr: D6155
• 4 Zones
• Media player
• Built-in volume controllers
• USB on front & backside
• 4 stereo in, 3 mic in, FM tuner & USB player
• 7 audio sources
Læs mere om DAP-Audio
Inkl. moms
  • Kontankt os
Video
Ingen video tilgængelig
Beskrivelse
Detaljer
• 4 Zones
• Media player
• Built-in volume controllers
• USB on front & backside
• 7 audio sources
Leverandør beskrivelse:
The DAP ZA-9250VTU is a 250Watt, 100V mixer amplifier with 4 zones and built-in separate volume controllers. It has 7 selectable sources and 3 microphone inputs. All microphone inputs are equipped with phantom power and can also be selected as line input. An integrated speech filter can be applied to improve the audibility. It has 3 dedicated line inputs on the backside and a special easy access line/phone front input to connect mp3 players or mobile devices. It has a built-in USB audio player and tuner with a large LCD display which shows the active source, tuner information and ID3 tags. The built-in FM tuner can store 10 presets. The amplifier also has enhanced features such as, priority, chime with adjustable level, emergency input, ducking level control, loop through connection and an output which can be set as line output, music only or microphone only. Each zone also has its own built-in volume controllers and line outputs. The ZA-9250VTU is the ideal control center for a one-in-all zone PA solution. These amplifiers are designed for PA systems with applications such as announcement, intercommunication, background music and broadcasting in convention-halls, shopping centers, dining rooms, auditoriums and recreation areas. These desk top amplifiers have an integrated protective circuit to withstand overload or short-circuits of output. This results in very high reliability and easy installations without extra audio processors. It is a complete range from simple amplifiers till matrix amplifiers with built-in tuner and media player.
Specifikationer
Detaljer
• Outputs
• Power: 250W
• Zones: 4
• 100V & 8Ohm: Terminals
• Line output: XLR
• Loop through: RCA
• Headphones: 6,3mm Jack
• Inputs
• 3x Mic/Line: XLR/Jack combi & Terminals
• 3x Line: RCA
• Front input: 3,5mm Jack
• Source: 2x USB type A, front/back
• Supported files: MP3, Wav
• Format: FAT32 up to 32Gb
• Playback: Program, Repeat, Continuous
• Tuner
• FM band: 87,5 - 108 MHz
• Presets: 10
• Antenna: 75Ohm
• Features
• Speech filter: -3dB, 300Hz 6db/oct
• Phantom power: 18V
• Tone Control: Bass 100 Hz, treble 12 KHz, +/-12dB
• Chime: adjustable volume
• Ducking: adjustable suppression
• PTT: Mic input 1
• VOX: Mic input 2
• Telephone input: Override all, terminal
• General
• Power supply: 230V AC
• Back-up power supply: DC 24V
• Power consumption: 500W
• Power connection: IEC
• Dimensions: 483x328x133mm (WxDxH)